loader
Türkiye’nin kredi derecelendirme kuruluşu oluşturuldu Türkiye’nin kredi derecelendirme kuruluşu oluşturuldu

Kamu bankaları, özel bankalar ve Borsa İstanbul, Japonya merkezli JCR Avrasya'yı satın alarak Türkiye'nin kredi derecelendirme kuruluşunu oluşturdu.

Kuruluşunun ismi henüz belli değil. Borsa İstanbul yüzde 18,50'lik payla şirketteki en büyük hisse sahibi oldu. Japonların elinde ise yüzde 15’lik bir pay kalacak.

Türk bankaları ve finans kuruluşları JCR Avrasya’nın yüzde 85,05 hissesini satın almak üzere anlaşma imzaladı.

Türkiye Bankalar Birliği’den (TBB) yapılan açıklamada JCR Avrasya’nın yüzde 85,05 hissesinin kurucu ortaklarından satın alınması ve Japonya Kredi Derecelendirme Kurumu olan JCR-Japan Credit Rating Agency ile mevcut ortaklığın devam ettirilmesi konusunda anlaşmaya varıldığı bildirildi.

Böylece, finansal piyasalardan borçlanmak isteyen şirketlerin kredi değerliliği tespit edilip, verilen kredi notu sayesinde, kaynaklar daha verimli kullanılarak ekonomide sağlıklı büyümeye destek sağlanacağı belirtildi.

Hisse devrinin tamamlanmasının ardından JCR Avrasya’da;

Borsa İstanbul’un payı yüzde 18,50,

 Japan Credit Rating Agency’nin yüzde 14,95,

Finansal Kurumlar Birliği, Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği ve Türkiye Sigorta, Reasürans ve Emeklilik Şirketleri Birliği’nin yüzde 6’şar,

Ziraat Bankası, Halk Bankası, İş Bankası, Vakıflar Bankası, Garanti Bankası, Yapı ve Kredi Bankası, Akbank, QNB Finansbank, Türkiye İhracat Kredi Bankası (Türk Eximbank), Türk Ekonomi Bankası, Kuveyt Türk Katılım Bankası, Türkiye Finans Katılım Bankası, Albaraka Türk Katılım Bankası, Türkiye Sınai Kalkınma Bankası, Ziraat Katılım Bankası, Vakıf Katılım Bankası ve Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası’nın yüzde 2,86’şar payı olacak. (İLKHA)

Kategori: VAN HABER
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal

KATEGORİ HABERLERİ

-