loader
Gümrükte bir araçta 3 bin 400 su kaplumbağası bulundu Gümrükte bir araçta 3 bin 400 su kaplumbağası bulundu

Ticaret Bakanlığı Gümrük Muhafaza ekiplerince Sarp Gümrük Kapısı'nda gerçekleştirilen operasyonda bir otomobilin bagajında 3 bin 400 su kaplumbağası bulundu.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Gürcistan'dan Türkiye'ye giriş yapmak üzere gelen yabancı plakalı bir otomobil Sarp Gümrük Kapısında riskli olarak değerlendirilerek x-ray taramasına ardından da arama hangarına sevk edildi.

X-ray taramasında şüpheli yoğunluk gözlenen, otomobilin bagajında gerçekleştirilen arama ve kontrollerde 9 koli tespit edildi. Söz konusu koliler açıldığında, içerisine hava girmesi için özel olarak hazırlanan kolilerde toplam 3 bin 400 adet su kaplumbağası ele geçirildi.

Gümrük Muhafaza ekiplerince şüpheli otomobilin bagajında aynı zamanda su kaplumbağaları için kullanılmak üzere getirilen ve gümrük beyanında bulunulmadan vergileri ödenmeksizin yurda sokulmak istenen 515 adet hayvan için kullanılan ilaç ve vitamin ele geçirildi.

Ele geçirilen su kaplumbağaları Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı Doğal Parklar Genel Müdürlüğü Artvin Şube Müdürlüğüne teslim edildi.

Piyasa değeri yaklaşık 200 bin Türk lirası olan 3 bin 400 adet su kaplumbağası ve 515 ilacı yasa dışı yollarla Türkiye'ye sokmak isteyen Rus uyruklu şahıs hakkında yürütülen adli soruşturmanın devam ettiği belirtildi. (İLKHA)

Kategori: VAN HABER
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal

KATEGORİ HABERLERİ

-