loader
Advert
Meme Kanseri Konusunda Bilinçlendirme Eğitimi Düzenledi Meme Kanseri Konusunda Bilinçlendirme Eğitimi Düzenledi


Haber Merkezi
Van İl Sağlık Müdürlüğü, Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı ve Özalp İlçe Sağlık Müdürlüğü, Meme Kanseri Farkındalık ayı çerçevesinde meme kanseri konusunda bilinçlendirme eğitimi düzenledi.
Özalp İlçe Halk Eğitim Merkezi ASO Müdürlüğü binasında kamu personelleri ve vatandaşların katılımıyla düzenlenen Etkinlik kapsamında, 250 kişiye Meme Kanseri konusunda bilgilendirme yapıldı.
Van Y.Y.Ü Dursun Odabaşı Tıp Merkezi Onkoloji Ana Bilim Dalından Dr. Öğretim Üyesi Abdullah Sakin, tarafından; Erken teşhisin önemine dikkat çekmek amacıyla meme kanserinde ulusal standartlar ve kendi kendine meme muayenesi konuları hakkında bilgiler verdi.
Gerçekleştirilen konferansta konuşan Dr. Sakin, meme kanseri, meme kanserinin nasıl oluştuğu, türü, nedenleri ve kanser belirtileri hakkında bilgi vererek, kadınlarda en çok görülen kanser türünün meme kanseri olduğunu belirtti.
Sakin,  erken teşhis için mutlaka düzenli kontrol yaptırılması gerektiğine dikkat çekerek; Erken tanı belirterek, erken tanının önemine vurgu yaptı; tamamen tedavi edilebilen bir hastalık olduğunu, ” Erken tanıya önem verilmesi konusunda " öneride bulundu.
Bilgilendirme toplantısına çok sayıda vatandaş katıldı.  Van İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkan Yardımcısı Büşra Tapan Soğanda,  katılımcılarla bir araya gelerek meme kanserinin belirtileri, korunma yolları ve erken tanı için yapılan taramalar hakkında ve bu nedenle halkı bilgilendirmek amacıyla eğitimler verdiklerini söyledi.
Kadınlar her ay kendi kendine meme muayenesi yapmalıdır. Bu muayene sırasında ele gelen bir kitle olursa mutlaka doktora başvurulmalı. 40-69 yaş arası kadınlar 2 yılda bir mamografi çektirmeli ve bu taramaların ücretsiz yapılmakta; Bunun yanı sıra bir memenin diğerinden büyük olması veya diğerinden farklı şekilde olması durumunda da kişi mutlaka doktora ya da KETEM e başvurmalarını istedi.

 

Kategori: VAN HABER
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal

KATEGORİ HABERLERİ

-