loader
Kudüs kırmızı çizgidir Kudüs kırmızı çizgidir

Arife ve Kurban Bayramı'nın ilk gününde Mescid-i Aksa'da yaşanan olayları görüşmek üzere olağanüstü toplanan Hamas'tan açıklama yapıldı.

Mescid-i Aksa'ya herhangi bir saldırı yapılması halinde tüm bölgede durumun kontrolden çıkabileceğinin belirtildiği açıklamada şu ifadelere yer verildi:  "Kudüs kırmızı çizgidir. Mescid-i Aksa'ya yapılan herhangi bir saldırı, başta Filistin halkı olmak üzere ümmete yapılmış bir saldırıdır. Kudüs ve Mescid-i Aksa'nın hedef alınması, tehlikeli yüzyılın anlaşmasının bir parçasıdır. Bu komploya karşı koymanın tek yolu gerçek ortaklık üzerine kurulu gerçek bir milli birliktir." denildi.

Filistinli grupların  "Kudüs ve Mescid-i Aksa'yı Koruma" başlığı altında toplanması çağrısında bulunulan açıklamada, siyonistlerin Mescid-i Aksa'nın yıkılması ve enkazı üzerine Süleyman Mabedi'nin inşası ile ilgili planlarının bulunduğuna özellikle dikkat çekildi.

İslam dünyasına, ümmetin kutsallarını koruma rollerini yerine getirmeleri çağrısı yapılan açıklamada,  Filistinlilerden de Mescid-i Aksa'da nöbet tutmak için geniş kapsamlı harekete geçmeleri istendi.

Siyonist rejim Kamu Güvenliği Bakanı Gilad Erdan'ın, siyonistlerin de ibadet etmesi için Mescid-i Aksa'daki statükonun değiştirilmesi gerektiği açıklamasını değerlendiren Hamas sözcüsü Hazim Kasım ise,  "Siyonist bakanın açıklaması, Arapların resmi ve halk sistemini küçümsemenin, tüm Arapların ve Müslümanların duygularını hafife almanın zirveye ulaştığını temsil ediyor." dedi.

Siyonist bakanın açıklamasının işgal altındaki Kudüs'ü hedef alma çerçevesinde yapıldığını aktaran Kasım, Kudüs'ün durumunu ve geleceğini Filistin halkının belirleyeceğini ifade etti. (İLKHA)

Kategori: Güncel
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal

KATEGORİ HABERLERİ

-