loader
Advert
Dişlerinizi beyazlatayım derken çürütmeyin! Dişlerinizi beyazlatayım derken çürütmeyin!

"Diş beyazlatma işleminde limon ve karbonat karışımıyla dişlerinizi aside boğmayın!" diyerek uyarıda bulunan Diş Hekimi Pertev Kökdemir, dişlerimizi beyazlatmaya çalışırken doğru zannettiğimiz büyük yanlışlara dikkat çekti.

"Beyazlatıcı diş macunları ile yapılan beyazlatma işleminde mine tüplerinin sadece yüzeye yakın olan kısımları temizlenebilmekte ve diş 1-2 ton daha açık görünebilmektedir. Tabii temizlenen bu bölgeler alınan gıdalarla tekrar renklendiğinde, diş eski rengine dönecektir" diyen Diş Hekimi Pertev Kökdemir, doğal maddelerle dişlerin temizlenmeye çalışılmasının vereceği zararları da anlattı:

Karbondioksit gazı açığa çıkar

Kökdemir, "Limon ve karbonat gibi maddelerle yapılan beyazlatma işleminde, asidik olan limon ile bazik olan karbonat tepkimeye girer ve karbondioksit gazı köpürerek açığa çıkar. Bu köpürmeye fırça ile yaptığımız mekanik temizleme de eklenince; mine tüplerinin başlangıç bölgelerindeki kirlerin temizlenmesi ve köpürme sayesinde mine tüplerinden dışarı çıkması sağlanır. Ancak bu riskli bir işlemdir. Çünkü dişlerimize kontrolsüz miktarda asit ve baz aynı anda uygulanır. Eğer bu uygulamayı çok sık yapıyorsak dişlerimiz daha dayanıksız hale gelir ve daha kolay çürüyebilir." Şeklinde konuşarak önemli uyarılarda bulundu.

Diş Hekimi Kökdemir, "Son zamanlarda moda olan 'aktif karbon ile diş beyazlatma' işlemi kesinlikle 'kömürle beyazlatma' olarak algılanmamalıdır. Kömür elde edildiği kaynağa bağlı olarak çok zehirli bir maddedir ve ağız mukozasından emilimi ile vücutta olumsuz sonuçlara sebep olabilir. 'Aktif karbon ile diş beyazlatma' işlemi; steril aktif karbon temin edilmesinin zor olması nedeniyle sadece aktif karbonlu diş macunları ile yapılmalıdır. Aktif karbonlu diş macunları da diğer beyazlatıcı diş macunları gibi dişlerin rengini 1-2 ton açar." ifadelerini kullanarak dişler hakkında doğru bilinen yanlışlara dikkat çekti. (İLKHA)

Kategori: Sağlık & Yaşam
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal

KATEGORİ HABERLERİ

-