loader
Advert
Hamas'tan Batı Yaka'yı ilhak planlarına karşı milli girişim çağrısı Hamas'tan Batı Yaka'yı ilhak planlarına karşı milli girişim çağrısı

Kınama açıklamalarının işe yaramadığına dikkat çeken Hamas, Batı Yaka'yı ilhak planlarına karşı milli girişim çağrısında bulundu.

İslami Direniş Hareketi (Hamas), işgal çetelerinin politikalarına ve Batı Yaka'yı ilhak çabalarına karşı koymak için kapsamlı bir milli girişim benimsenmesi çağrısında bulundu.

Hamas liderlerinden Abdülhakim Hanini, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, işgalcilerin pratikte benimsediği emrivaki politikası karşısında kınama açıklamalarının bir yararı olmadığını ifade etti.

Hanini, işgalcilerin ilan ettiği ve Batı Yaka arazilerinden binlerce dönüme el konulmasını içeren projeler hakkında yaptığı yorumda, işgal çetelerinin arazi işgali ve Yahudi yerleşkelerini genişletme politikasının Filistinlilerden resmi ve sivil düzeyde kararlı bir tavır gerektirdiğini söyledi.

Ramallah'ın kuzeyinde binlerce dönüme el konulacağını, Nablus'un güneyinde, Selfit ve Kudüs'te yeni yerleşim projeleri ilan edildiğini belirten Hanini, Batı Yaka'da Yahudi yerleşimiyle mücadelenin Filistin halkının ve gruplarının önceliği olması gerektiğini kaydetti.

Hanini, Filistin halkının yıllardır Na'lin ve Bel'in'de ırkçı ayrım duvarına karşı mücadele ettiğini; El-Han El-Ahmer, El-Muğayyir, Ra's Kerker, Kefer Kaddum ve benzeri bölgelerde mücadelesini sürdürdüğünü, etkili halk hareketleriyle Yahudi yerleşimi projelerine de karşı koyabileceğini söyledi.

Amerikan yönetiminin keyfi kararlarla işgal rejimine Filistin topraklarını bağışlamasını kınayan Hanini, işgal rejiminin Batı Yaka'yı ilhak etme hakkı olduğunu öne süren ABD Büyükelçisi David Friedman'ın açıklamalarının işgal yönetiminin gelecekte Amerika'nın desteğiyle hayata geçirmek istediği planlara işaret ettiğini belirtti.

Hanini, Friedman'ın açıklamalarının Trump yönetiminin Filistin davasını tasfiye ve bağımsız bir Filistin devleti kurulmasını engelleme planının bir parçası olduğunu bildirdi. (İLKHA)

Kategori:
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal

KATEGORİ HABERLERİ

-