loader
YPG/PKK'liler halkın arazilerini ateşe verirken görüntülendi YPG/PKK'liler halkın arazilerini ateşe verirken görüntülendi

YPG/PKK'liler, Suriye'nin kuzeyindeki Tel Abyad bölgesinde sivillere ait arazileri ateşe verirken görüntülendi. Şimdiye kadar yaklaşık 50 bin dönüm arazinin örgüt mensupları tarafından ateşe verildiği tahmin ediliyor.

Kuzey ve Doğu Suriye’de hasat mevsiminin başlaması ile birlikte yüzlerce arpa ve buğday tarlasında yangın çıktı. Şimdiye kadar yaklaşık 50 bin dönüm arazi ateşe verildi.

Savaşın kirli yöntemlerinden biri haline gelen yangınlarda halk, ekonomik yönden büyük zararlara uğrarken, bölgede ekolojik denge de bozuluyor.

Yakılan tarlalarda çekilen görüntülerde birçok hayvanın telef olduğu görülüyor.

YPG/PKK, son 15 gündür Rakka ve Deyrizor'da halka ait tarım arazilerini ateşe veriyor. Halk, örgüte karşı arazilerde nöbet tutuyor.

YPG/PKK'lilerin son olarak, Suriye'nin kuzeyindeki Tel Abyad ilçesinde halka ait tarlaları ateşe verdiği görüntüler ortaya çıktı.

Söz konusu görüntülerde önce örgüt bayrağı taşıyan bir aracın tarım arazilerine geldiği görülüyor.

Cep telefonuyla gizlice ve uzaktan çekilen görüntülerde, araç belli bir müddet bekliyor.

Daha sonra araçtan inen 2 örgüt üyesi, bir süre etrafı kontrol ettikten sonra, ellerindeki yakıcı maddeyi yere döküp, tarlayı ateşe veriyor.

Görüntülerde alevlerin kısa sürede büyüdüğü görülüyor. İki örgüt üyesi daha sonra araca binerek ateşe verdikleri bölgeden uzaklaşıyor.

Ateşe verilen arazinin Tel Abyad ilçesinin Ayn Arus köyünde yer aldığı ve sivillere ait olduğu belirtildi.

Şimdiye kadar yaklaşık 50 bin dönüm arazinin YPG/PKK'liler tarafından ateşe verildiği tahmin ediliyor.

Birleşmiş Milletler tarafından geçtiğimiz günlerde yapılan açıklamada, Suriye’nin kuzeybatısında binlerce dönüm tarım arazisinin ateşe verildiği belirtilmişti.

Açıklamada, gıda kaynaklarına yapılan bu tarz saldırıların savaşın yöntemlerinden biri haline geldiğine dikkat çekildi.

Gıda Programı Sözcüsü Herve Verhoosel, “Binlerce hektarlık arazi yakıldı ve en az 300 bin kişi evlerini terk etmek zorunda kaldı. Mısır, buğday, meyve, sebzeler tahrip edildi. Çiftlikler ve tarım sektöründeki yıkım kabul edilemez.” demişti. (İLKHA)

Kategori:
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal

KATEGORİ HABERLERİ

-