loader
ABD: Suriye’nin kuzeyinde yerel kolluk gücünün görev yapmasını istiyoruz ABD: Suriye’nin kuzeyinde yerel kolluk gücünün görev yapmasını istiyoruz

ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, Suriye’nin kuzeyinde güvenli bölge oluşturulması ve yerel kolluk gücünün görev yapması için çalıştıklarını söyledi.

ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, Temsilciler Meclisi Dışişleri Komisyonunda yapılan “Suriye’de Çözüm Arayışı: Trump Yönetimi’nin Stratejisi” başlıklı oturumda konuştu.

Jeffrey, burada yaptığı konuşmada Suriye’nin kuzeyinde güvenli bölge görüşmeleri konusunda Türkiye ile henüz anlaşma sağlanamadığını kaydetti.

"YPG ve PKK arasında siyasi bağın farkında olduklarını" belirten Jeffrey, "Güvenli bölge oluşturulması için Türklerle çalışıyoruz. Sadece yerel kolluk gücünün görev yapacağı, bizim ve Türklerin de yakından izleyebileceği bir plan. Türklerle ve SDG (YPG/PKK) ile görüşüyoruz ama henüz bir anlaşmaya varabilmiş değiliz.” dedi.

Ankara ve Washington'un yakın irtibat halinde olduğunu da belirten Jeffrey, "Hem Dışişleri hem de benim seviyemde Türk mevkidaşlarımızla neredeyse her ay irtibat halindeyiz.” şeklinde konuştu. (İLKHA)

Kategori:
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal

KATEGORİ HABERLERİ

-