loader
Dışişleri Bakanlığından ABD'ye tepki Dışişleri Bakanlığından ABD'ye tepki

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Balkanlarda FETÖ'ye karşı önlem alan ülkelerin yaklaşımlarını sürdürmelerini önemsediklerini belirtti.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy’un ABD Priştine Büyükelçiliği'nin FETÖ iltisaklı 6 kişinin Türkiye'ye sınırdışı edilmesi olayına ilişkin soruya yanıt verdi.

FETÖ'nün yurtdışındaki uzantılarıyla mücadelede, birçok ülke ile işbirliği içinde somut sonuçlar alındığını belirte Aksoy, "Bu örgütün sadece Türkiye’ye karşı değil, faaliyet gösterdikleri ülkelerin güvenliği bakımından da ciddi risk oluşturduğu gerçeği giderek daha iyi anlaşılmaktadır." dedi.

Aksoy, İslam İşbirliği Teşkilatı’nın (İİT) yanısıra, son olarak Pakistan'ın da FETÖ’yü "terör örgütü" ilan ettiğini ifade ederek şunları söyledi:

"Dünyanın farklı bölgelerinde 20’nin üzerinde ülkede FETÖ okulları kapatılmış, kontrol altına alınmış veya Türkiye Maarif Vakfı’na devredilmiştir. Balkanlar bölgesindeki bazı ülkelerin de aralarında bulunduğu çok sayıda devlet, ülkelerindeki FETÖ unsurlarını topraklarından sınırdışı etmiştir. FETÖ unsurlarına karşı yürütülen cezai soruşturmalar da bulunmaktadır."

"Bu işlemlerin tamamı ilgili ülkelerin ulusal mevzuatları çerçevesinde gerçekleştirilen ve uluslararası hukukun da cevaz verdiği adımlardır." diyen Aksoy, "Terörizmle mücadelenin temel şartlarından biri, hukuk ilkeleri temelinde samimi bir uluslararası işbirliğidir. Özellikle değer verdiğimiz Balkanlarda ülkemize yönelik yaşamsal bir tehdit olan FETÖ’ye karşı önlem alan ülkelerin bu sağlam yaklaşımlarını sürdürmelerini önemsiyoruz. Diğer ortak ve müttefiklerimizi de FETÖ’ye karşı alınan önlemleri engellemeye çalışmak yerine, aynı basiretli yaklaşımı göstermeye davet ediyoruz." ifadelerini kullandı. (İLKHA)

Kategori:
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal

KATEGORİ HABERLERİ

-