loader
Zulme Rıza Göstermek Zulümdür Zulme Rıza Göstermek Zulümdür

 

Sedat Karatay /Vanolay

Memur Sendikaları Konfederasyonu (Memur-Sen) Van Şubesi tarafından, Mısır'da darbe karşıtı 9 kişinin idam edilmesine il binasında yaptıkları basın açıklamasıyla tepki gösterdi.

Memur-Sen Van Şube Başkanı Mahmut Gülaçar’ın okuduğu basın açıklamasında, darbeci Sisi hükümetinin bugüne kadar göstermelik yargılamalarla 165 kişiyi idam ettiğini belirtti. Mısır zindanlarında her an idam edilmeyi bekleyen 600 kişinin bulunduğuna dikkat çeken Gülaçar, “Üstelik ağır işkenceler eşliğinde ve de çelik kafesler içinde savunma hakkı verilmeksizin yapılan yargılamalar devam ediyor ve kurulan yargı tiyatrosunda yeni idam kararları veriliyor. Cunta yargısı daha geçen Eylül ayında aralarında Muhammed Biltaci’nin de bulunduğu 75 kişiyi daha idama mahkûm etti. İdam kararlarını tüm dünyanın gözleri önünde sessiz sedasız uygulayan Sisi cuntası bu kadar ölümlere rağmen kana doymuyor. Geçtiğimiz günlerde de 9 genç, cunta tarafından haksız yere idam edildi” dedi.

“MISIRDA YAŞANAN ZULÜM GÖRMEZDEN GELİNİYOR”

Mısırda yaşanılan zulüm görmemezlikten gelindiğini ifade eden Gülaçar, “Sisi cuntası, arkasına aldığı emperyalist ülkelerin doğrudan, insanlığın sessizliğinin dolaylı desteği ile her gün yeni idamlar gerçekleştiriyor, yeni barbarlıklara imza atıyor. BM’nin idamları durdurma çağrıları boşlukta yankılanıp sönüyor. İdam edilenlerin “ah”ları arş-ı alaya ulaşırken, ailelerinin gözyaşları insanlığımızı boğuyor. Sisi’nin destekçilerinin idamları görmezden gelmek şöyle dursun aksine “terörle mücadele” yalanıyla desteklediği bir vasatı yaşıyoruz.” Diye konuştu.

“İSLAM DÜNYASI BENZER SALDIRILAR ALTINDADIR”

 İslam dünyasının benzer bir saldırı altında olduğuna dikkat çeken Gülaçar, “Bangladeş hükümeti Müslüman âlimleri ve önderleri idam ediyor dünya sessiz. Çin’de Doğu Türkistanlı kardeşlerimiz idam ediliyor, bir milyon Doğu Türkistanlı kamplarda işkence görüyor dünya sessiz. Filistin’de her gün siviller, masumlar katlediliyor dünya sessiz. Arakan’da idamlar, katliamlar, sürgünlerle soykırım uygulanıyor dünya sessiz. Yemen’de masumlar katledilip, halk açlığın soğuk ellerine terk ediliyor dünya sessiz. Suriye’de her gün varil bombaları, kimyasallar, işkence ve tecavüzlerle insanlık yok ediliyor; dünya sessiz. İslam dünyasının neresine bakarsanız kan, savaş, katliam, idam, Mısır’da yaşananlar bir kez daha göstermiştir ki dünyada saflar nettir.” İfadelerini kullandı.

Suçsuz Müslümanları idam eden Sisi’nin bu durumu saklamaya bile ihtiyacı olmadığını söyleyen Gülaçar, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Bir tarafta emperyalizm ve onların işbirlikçi kuklaları diğer tarafta sömürülen ve ezilen kitlelerle onların sesi olma onurunu canlarıyla ödeyen vicdanlı insanlar. Demokrasi, insan hakları ve özgürlük nutku çekenlerle İslam dünyasını kana bulayanlar aynı safta ve aynı kesimler. Mazlum toplumların ve Müslümanların haklarını savunanlar ise dünyada yalnızlaştırılmaya, itibarsızlaştırılmaya, yok edilmeye çalışılıyor. Demokratik seçimlerle gelen ve halkın büyük kısmının desteğini alan liderlere kolaylıkla “diktatör” diyenler, cuntacı Sisi’yi başkentlerinde ağırlamak için birbirleriyle yarışıp, onu demokrasi kahramanı ilan edebiliyorlar. Bu ikiyüzlülüğü saklama ihtiyacı bile duymuyorlar.”

“MÜSLÜMANLAR  YAPILAN ZULÜMLERE KARŞI BİRLİK OLMALIDIR”

Müslümanların yapılan zulme karşı birlik olmaları gerektiğini ifade eden Gülaçar, “Mazlum toplumların ve Müslüman ümmetinin kendi göbeğini kendisinin kesmesinden başka çıkar yol yoktur. Ümmetin vasatlaşması ve Mazlumların dayanışması yeniden diriliş ve uyanışın ön şartıdır. Yeni bir dünya mümkün diyenlerin seslerini ve güçlerini birleştirmeleri ve gürleştirmelerinden başka bir seçenek görünmemektedir. Kendisine hakkı ve adaleti ayakta tutma vazifesi yüklenmiş ümmetin bu sessizliği, bu kayıtsızlığı İslam dünyasına dişlerini geçirmek için bekleyenleri maalesef ki cesaretlendiriyor. O nedenle biz onurun direnişte, izzetin hakkı haykırmakta, dirilişin zulme karşı mazlumu savunmakta ve kurtuluşun adaleti ayakta tutmakta olduğuna inanan Memur-Sen olarak, bugüne kadar susmadık, susmayacağız.” Dedi.

“SESSİZ KALIRSAK İDAMLAR ARTARAK DEVAM EDECEKTİR”

İnsanlığın sessiz kalmasıyla idamların artarak devam edeceğini dile getiren Gülaçar, “Dayanışma ruhuyla hareket etmekten ve dayanışma çağrılarımızı bıkmadan usanmadan sürdürmekten vazgeçmeyeceğiz. Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır sözünü şiar edinen bizler şu ilahi buyruğa iman etmişiz. "Zulmedenlere meyletmeyin. Yoksa size ateş dokunur. Sizin Allah'tan başka dostlarınız yoktur. Sonra yardım da göremezsiniz." (Hud, 113) Bu vesileyle Memur-Sen olarak, Mısır’daki idamların durması için bütün onurlu kesimlerin insanlık ortak paydasında, hak ve adaletten yana birleşmeleri ve güçlü bir itirazda bulunmaları çağrımızı yineliyoruz. İslam İşbirliği Teşkilatına acil toplanma çağrısı yapıyoruz.  Cuntacı Sisi ve destekçilerini kınıyor ve lanetliyoruz. Mısır’da idam edilen gençlerimizin şehadetleri vesilesiyle kendilerine rahmet, ailelerine ve bütün İslam ümmetine başsağlığı diliyor, Mısır zindanlarındaki masum ve mazlum kardeşlerimizle dayanışma irademizi bir kez daha ifade ediyoruz.” Şeklinde konuştu.

Kategori:
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal

KATEGORİ HABERLERİ

-