loader
Van Gençlik Ve Spor İl Müdürlüğü Nevzat İnaç Yolsuzluk İddialarına Cevap Verdi Van Gençlik Ve Spor İl Müdürlüğü Nevzat İnaç Yolsuzluk İddialarına Cevap Verdi

 

Sedat Karatay/Vanolay

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) 3. Lig 2. Grupta mücadele eden Van Büyükşehir Belediyespor Yönetim Kurulu Başkanı Servet Yenitürk’ün önceki akşam ortaya attığı iddialar kent gündemine oturdu. Yenitrük’ün bir televizyon programında Gençlik ve Spor İl Müdürü Nevzat İnanç’a yüklenmesinin ardından, dün İl Müdürü İnanç’tan cevap geldi. Stadyum, maçlara katılım konusunda birçok iddiada bulunan Yenitürk’e cevap veren İnanç, yalan, yanlış bir şey varsa istifa ederim dedi.

Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü il binasında basın mensuplarıyla bir araya gelen İl Müdürü Nevzat İnanç ilk olarak program hakkında konuştu. İnanç, “Malumunuz dün akşam bir yerel televizyon kanalında yayınlanan bir spor programında ilimizi 3. Ligde temsil eden profesyonel takımımız Büyükşehir Belediye Vanspor”umuzun kulüp başkanı şahsımla ilgili astı astarı olmayan bir takım iddialarda bulunmuştur. Programın tamamını bu gün izleyerek var olan iddiaların tamamına cevap vermek babında bir basın açıklaması yapmayı daha uygun gördüm.” Dedi.

İNANÇ: ÜZÜCÜ BİR DURUMDUR

Yaşanan durumun üzücü olduğunu ifade eden İnanç şöyle konuştu: “Uzun zamandır başarıyla yürütmüş olan Sporaktif programı Vanspor gündemi ile ekranlara çıkmış ancak Vanspor gündeminde zerre miktar paylaşım yapılmadan gündem tamamen sporaktiften çıkmış Gençlik Spor İl Müdürü üzerine programlanmış ve kurgulanmış bir hale dönüştü. Hatta üzüldüğüm bir tablo programın konuklarından Rıdvan Can kardeşimiz ve takımın teknik direktörü adeta konu mankeni olarak orda bulunmuş oldular sadece. Çünkü onlar Vanspor’u konuşmaya gitmişlerdi ama sağ olsun Servet Bey programı tamamen bizim üzerimizden yürüterek kurgulayınca onlarda çok fazla bir şey ifade etmeden birkaç kısa söz hakkı alaraktan programa katılım sağlamış oldular.”

“DAHA ÖNCEDE İDDİALARDA BULUNMUŞTU”

Programda kasıt olduğuna değinen İnanç, “Yani bir ilin 3. Lig takımının veya stadyum sorununun yılların biriktirdiği bir takımın sorunlarını bir il müdürü üzerinden direk hedef gösterilerek paylaşılmaya çalışılması bunun üzerinden bir söylem geliştirilmesi kesinlikle kasti ve kişiye özel belki de bir projedir. Çünkü bu konuda daha öncede Servet Bey bir başka televizyon programında sosyal medya ve basın aracılığıyla yine bu tür iddialarda bulunmuştu.” Şeklinde konuştu.

İNANÇ: İZLEMEK ZORUNDA DEĞİLİM

İddialara tek tek cevap veren İnanç konuşmasını şöyle sürdürdü: “Dün akşamki programda vurgu yaptığı bir Çatak cümlesi geçiyordu. Aslında konu oralara dayanıyor. Geçtiğimiz yıl Vanspor’un burada bir müsabakasının olduğu gün. Biz Çatak ilçemizde gururla ve onurla yaklaşık 20 ilden 500 sporcumuzu ve federasyon başkanlarıyla beraber misafir ederek Çatak’ta Türkiye rafting şampiyonasını yapıyorduk. O gün benim Vanspor müsabakasında da görevli olduğum doğrudur. Ama ben il müdürü olarak müsabaka müdürü olarak her maça görevli olarak yazılmak zorundayım. Müsabakada sayın kulüp başkanımızın yâda futbol takımının ya da seyircilerin maçtan 10 dakika 20 dakika yarım saat önce gelip maçın bitmesiyle beraber bitmiyor. Yani bu müsabakanın oynanacağı sahada organizasyon bir gün önceden başlıyor. Görevli ekip sabahtan sahaya oynanabilecek duruma getiriyor ve maç sonunda da tekrar sahayı eski haline çevirmek için saatlerce emek veriyorlar. Dolayısıyla ben il müdürü olarak herhangi bir organizasyonda görevli olsam bile bu görevimden dolayı bana bir ücret düşse bile ben bu müsabakanın tamamını orda izlemek zorunda değilim.”

“VERİLEN ÜCRET 90 DAKİKA İÇİN DEĞİL”

İnanç, “Ben il müdürü olarak Van’da 54 tane branşta faal olan 13 tane ilçede özellikle her hafta sonu Cumartesi-Pazar günleri yüzlerce spor ve yüzlerce gençlik faaliyetine imza atıyoruz. Her bir faaliyetin organizasyonu tek tek gezmek görmek durumundayım. Dolayısıyla Vanspor maçında bana bir görev ücreti yazılmış olması benim 90 dakika orda beklememden ibaret değil. Maçın sabahından itibaren sahanın hazır hale getirilmesi ve maçtan sonra sahanın temizliği ve diğer işlemleri sağlıklı bir şekilde yürütülmesi benim sorumluluğumdadır. Personele yazılan 70 TL ücret sadece 90 dakika orda verdiği hizmetten ibaret değil. Sabahtan akşama kadar verilen hizmete karşılıktır.” Diye konuştu.

MÜDÜRÜN ALDIĞI ÜCRET NE KADAR? BU ÜCRET NEREYE GİDİYOR?

Özel hayatını ilgilendiren iddialarla ilgili de konuşan İnan şunları söyledi: “Bütün bunlarla beraber kendi özel hayatımla ilgili bir cümle paylaşmak istiyorum. Ben devlet memurluğunda yaklaşık 20 yılını doldurmuş Nevzat İnanç olarak, geçmişimde hiçbir kurumda yürütmüş olduğum onlarca çalışmada asla böyle bir iddia ve ithamla karşı karşıya gelmedim. Ancak dün akşam söz konusu programda beni hırsızlıkla yolsuzlukla itham eden seviyeyi bu kadar alaşağı eden kulüp başkanımızın iddiada bulunduğu bahse konu rakam sadece 70 liradır. 70 lirası için bir kulüp başkanı bir il müdürünü yolsuzlukla itham ediyor. Gençlik ve Spor Müdürlüğü Mali İşler Müdürlüğüne yazmış olduğum dilekçede bana yazılan bu ücretin bünyemizde görev yapan personellerimiz Fatih Tutar ve Hediye Leventoğlu’na eşit oranda verilmesini talep ettim.”

İNANÇ: ALINAN ÜCRET 70 LİRADIR

İnanç, “Değerli arkadaşlar göreve başladığım günden bugüne kadar tarafıma tevdi edilen görev ücretlerinin bir tek tanesinin ödeme emrinde şahsıma ait imza göremezsiniz. Tamamı bu iki personel arkadaşımıza başladığım günden bugüne kadar zaten ayda 2 maç içerde oynanır. İkisi bu iki personele iki maçın görev ücreti eşit oranda paylaştırılıp verilir. Bunu Gençlik Spor İl Müdürlüğü bünyesinde şube müdüründen, güvenlik görevlisine, temizlik personelimizden antrenörümüze kadar bilmeyen bir arkadaşımız yoktur. Bu o kadar aşina olmuş herkes tarafından bilinen il müdürünün Vanspor’dan asla ücret almadığı konusu bu kadar açık ve nettir. Tarafıma hırsızlık ve yolsuzluk iddiasında bulunan arkadaşımızın iddia ettiği rakam bir maç için ön görülen 70 liralık ücrettir ve bu da benim tarafımdan değil, 2 personel tarafından alınan ücrettir helali hoşları olsun.” Dedi.

“HAKKIMA DÜŞENDEN FERAGAT ETTİM”

Ücretin neden kurum çalışanlarına verildiğine açıklık getiren İnanç şunları söyledi: “Gençlik Spor İl Müdürlüğü bünyesinde 7/24 mesai çalışan asla sabah 08:00 akşam 17:00 mantığını gözetmeden çaba sarf eden gençliğe hizmet etmeye çalışan bir anlayışla hareket ediyoruz. Dolayısıyla takdir edersiniz ki ben il müdürü olarak mesaimin akşam 17:00’da bitmesine rağmen zaman zaman 18:00’da,19,00’da. Gün olur gece 23-24:00’da çıktığım olur iş yoğunluğundan dolayı ve her hafta sonu Cumartesi-Pazar bu faaliyetler içerisinde zaman zaman kuruma gelip birde büro hizmetleri verdiğim zaman benimle bu bahsettiğim 2 arkadaş sürekli bu mesaiyi ifa etmek durumundalar. Bundan dolayı bu arkadaşlara mevzuat gereği bir ek mesai veremediğimiz için bende vicdani bir sorumluluk adlederek şahsıma düşen bu haktan feragat edip onların bu fazla mesai çalışmalarına karşılık onlara tevdi ettim.”

“GÜNDEM DEĞİŞTİRMEK İÇİN YAPILIYOR”

Kulüp başkanının gündemi değiştirmek adına iddialarda bulunduğunu belirten İnanç, “Ancak bu kadar seviyenin aşağıya çekildiği bir kulüp başkanına yakışmayacak uslüp ve ithamlarla dün akşam adeta belki de geliyorum diyen bir takım tehlike sinyalleri ile beraber takımın son durum akıbetinin ne olacağı belli olmayan bir durumun belki de kamuoyundan kaçırılmak adına gündem değiştirilmesi, gündem saptırılmasına yönelik olacağı kanaati bende hasıl oldu.” İfadelerini kullandı.

İŞTE ÜCRET YAZILAN KİŞİLERİN SAYISI

Sahada görevli olan ve maçlarda 30 kişiye ücret azılıyor iddialarını da cevaplayan İnanç şöyle konuştu: “İl müdürü 30 kişiye ücret yazıyor ve aynı programda 6 kişi ile bu işlem yürütülebilir diyor böyle bir iddiada bulunuyor 6 kişi ile yürütülebilecek bir organizasyona ben 30 kişi görevlendiriyormuşum. Görevlendirmemiz gereken kişileri ve görevlerini sayısıyla vereceğim ancak görev ücreti yazılan kişi sayısını ve parasını da paylaşacağım. 1 müsabaka müdürü mevzuat gereği olmak zorundadır, umumi kontrol yapılmak zorundadır,  tesis amiri orada görevli olmak zorundadır, sahanın musabaka öncesi ve özellikle musabaka sonrası temizlenmesi gerekiyor bunun için 3 kişiye görev yazıyoruz. İl protokolünün tribünde ve devre arası ağırladığımız makam odasında ki hizmetine 2 personel görevlendirilir.  1 arkadaşımız basın tribünü sorumlusudur, 2 arkadaşımız protokol tribününün iç kontrolünü yapmak zorundadır. 1 arkadaşımız sporcu giriş kapısında görevli olmak zorundadır; protokol giriş kapısında 1 arkadaşımız göreli olmak zorundadır, yine kale arkası seyirci girişleri olan misafir takımla beraber 3 tane kapıda birer tane görevli olmak zorundadır. Onun dışında araç ambulans ve itfaiye girişi yapılan araç girişinde 1 arkadaş görevli olmak zorunda, yine sahayla onun arasındaki tel örgülerin arasında ki kapıda 1 arkadaş emniyet görevlilerini içeri almak ya da tahliye etmekle görevli olmak durumundadır. Açık tribün seyirci girişinin 2 kapısından içeriye alım yapılırken 2 kişi görevlendirilmek zorundadır. Skorbord sorumlusu bir arkadaş başında dakika dakika oradan ayrılmadan orada bulunmak zorundadır. Yine bir anonsçu personelimiz ve ses sistemi sorumlusu orada bulunmak zorundadır, bir elektirk teknisyenimizin her dakika oradan ayrılmadan bulunmak zorundadır. En ufak bir enerji arızasında yine aynı şahıslar bizim üzerimizden bu defa işte şunu yapamadılar diyecekler biz bunu burada bulundurmak zorundayız. Yine her iki takımın soyunma odalarına bir görevli vermek zorundayız, sahanın çim kontrolünü ve bakımı için 2 personel görev yapmak zorundadır. Yine yaklaşık 12-13 kapıda bulunan güvenlikçilerin anahtarlarını sürekli onlarla koordineli olarak dağıtan, toplayan gerektiğinde açan bir görevli olmak zorundadır. Bu saydığım sayı toplam 29 kişidir buna rağmen biz temizlik işlemlerinide bu arkadaşlara yaptıraraktan 3 temizlikçiyi yazmayıp 26 kişilik bir personel görevlendirmesiyle kendilerine ücret ödetiyoruz olması gereken 29 kişi.”

İNANÇ: YILLIK 30 BİN LİRAYI BULUYOR

“Benim şahsımla ilgili yapılan bu hakaret içerikli paylaşımın içeriğinde benim çalışma arkadaşlarımın hatta mutfak takımında görev almayan ama emek vermeye çalışan onlarca çalışma arkadaşımın emeğine saygısızlık var.” Diyerek konuşmasını sürdüren İnanç, “Türkiye 3’üncü liginde bizim iç sahada oynadığımız lig maçı sayımız 17’dir bu görev ücreti de kendisinin de akşam ifade ettiği gibi toplamı 70 liradan 26 kişinin bin 800 liradır. Bin 800 lirayı biz 17 maçla çarptığımız zaman toplamı 30 bin lira. Bugün 10 milyonu aştı denilen borçlardan bahsedilen Vanspor’un, trilyonlarca paraların yönetildiği bir kurumun 30 bin lira emekçinin alın terinin karşılığına göz dikmesi ve bunu tartışma konusu etmesi kamuoyunun takdirine bırakılacak emeğe saygısızlıktan dolayı da vicdanlarda mahkum edilecek bir girişim ve söylemdir. Yılda bütün bu personelin emeğinin karşılığı 30 bin liradan bahsediyoruz. Bir kişinin günlük 70 lira. Ben 70 lira yolsuzlukla itham ediliyorum. Fakat hiçbir iddiası olmadığı deplasmanda ilk maçı 5-1 kaybettiği Bolu Spor maçında takıma vaad edilen hiç bir faydası olmayan bir beraberlik priminden takım 50-60 bin lira zarara uğratılıyor. Bunun hesabını kim verecek.” Dedi.

“3 ŞUBAT’TA İZİNDEN DÖNÜYORDUM”

Maç günü Erzurum’da oluşuyla ilgili açıklamalarda bulunan İnanç şunları söyledi: “Benim Erzurum’da olduğumu söylüyor. Benim Erzurum paylaşımım 3 Şubat 2019, Vanspor’un Alibeyköyspor deplasmanında olduğu gündü. Benim de aynı tarihte izinden dönerken Erzurum’da yaptığım paylaşım. Yine bir önceki paylaşımda yolda Erzurum’a giderken yapmış olduğum paylaşımdır. O da 28 Ocak’tır.”
İNANÇ: SANA MI HESAP VERECEĞİM
İnanç, “Çatak’tayken ben selfie yapmış ve görev ücreti almışım. Ya ben sana mı hesap vereceğim. Ben Gençlik Spor İl Müdürüyüm, bakkal dükkanı yönetmiyorum. Yüzlerce faaliyete imza atan bir kişi olarak Çatak’taki Türkiye Rafting Şampiyonasına Sayın Valimiz Murat Zorluoğlu’nun döneminde katıldım. Sayın valimiz Çatak’a gidemeyeceğini söyledi, bende kendisine ben gideyim dedim. Sayın valimiz maça iştira etti, bende Çatak’a gittim. Bu şahıs maçın devre arasında Murat Zorluoğlu valimize bu ve buna benzer benimle ilgili suçlamalarda bulununca, sayın velimizin verdiği cevap aynen şuydu. ‘Servet Bey sen bilmeden, benim il müdürümü bana neden şikayet ediyorsun? Bu tribün meselesinin birinci muhatabı benim. Genel Müdürlükten gelen karar doğrultusunda çalışıyoruz’ deyip kendisini susturduğu gündü. Ben o maçın öncesinde çalışmaları takip eden isimim, maç sonrasında da yine stadyumu takip eden benim. Maç saatinde ise onurla, gururla sunduğumuz Rafting Şampiyonasındaydım. Bunun hesabını ben ona vermeyeceğim.” İfadelerini kullandı.

“13 SPORCU VAN GENÇLİK SPOR MÜDÜRLÜNDEN”

Hafta sonu düzenlenen kayak ve oryantiring şampiyonasıyla ilgili açıklamalarda bulunan İnanç şunları söyledi: “Türkiye Milli Takımı’ndan 16 sporcuyla şampiyonaya katılım sağladı. Altını çizerek söylüyorum. 16 sporcunun 13 tanesi Van Gençlik Spor sporcusuydu. Ben işte bu onurla oradaydım. Peki, işadamı olarak, profesyonel futbol takımı yöneticisi olarak bugüne kadar bir tane amatör maç bugüne kadar kendisi tarafından izlendi mi? Bir amatör kulübe selam verilip, bir katkı sunuldu mu? Başkalarını suçlarken kendimize bakmamız gerekiyor. Yaklaşık 54 branşta faaliyet gösteren il müdürlüğümüzün 80’ne yakın milli sporcumuzu ya da antrenörlerini acaba aradılar mı?”

“İKİ TARAFINDA GETİRDİĞİ SESE BAKIN”

İnanç konuşmasının devamında şunları söyledi: “Kayak ve oryantiring sporcusunun bize bir yıllık maliyeti belki 20 bin lira değilken getirdiği sese bakın. Ancak Vanspor’a harcanan paralara bakın, getirdiği sese bakın. Bunlara saygı beklemek bizim en doğal hakkımızdır. Bütün hayat Vanspor ve stadyumdan ibaret değil. Stadyum Van’ın en büyük kanayan yarasıdır. Tüm yatırımlar ve kaynakların Van’a akıtıldığı dönemlerde asıl yetkililerden sorulamayanları, bir il müdüründen sorgulamasını ben garipsiyorum. Bunun muhataplarına soru sorma cesaretinde bulunmayanlar, beni 70 lirayla, yolsuzlukla, hırsızlıkla itham ediyorlar.”

“BİZE ULAŞTIYSA İSTİFA EDERİM”

150 bin ve 3.5 milyonluk ödeneklerle ilgili açıklamalarda bulunan İnanç, “Genel Müdürlükle görüştük 150 bin liralık bir ödenek var, bunun için neden işlemler yapılmıyor dedi. Hemen akabinde Ekrem Beyle, bakan beyle görüştük 3.5 milyon ödenek çıktı. Bununla ilgili de neden işlem yapılmıyor dedi. Küllin yalandır. 150 ya da 3.5 milyonluk bu ödeneklerden bir tanesi bizim il müdürlüğümüze ulaşılmış ve tebligat edilmişse, bu dakika itibariyle ben il müdürlüğünden istifa ederim. Aksi takdirde müedeyi iddiasını ispat etmekle mükelleftir babından ya istifa etmeli ya da bu görevden istifa etmelidir. Bu bir ödenek bize asla gelmemiş ve verilmemiştir.” Dedi.

İNANÇ: STADYUMUN DEVRİNİ KENDİLERİ ALMADI

Stadyumun belediyeye devredilmesiyle ilgili de konuşan İnanç şöyle konuştu: “Stadyumun devriyle ilgili ben geçen sene Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Mustafa Yalçın ile 6 ay git gel yaparak mücadele ettik. Belediye stadyumu devredelim dedik. Ancak son aylarda Mustafa beyi de kulüp yönetimi ikna etti ve bu talebi bize yaptılar. Biz bu talebe ilgi tutarak genel müdürlüğümüzden yetki talebinde bulunduk. Stadyumun büyükşehire devri için. Geçen ay devir için genel müdürlükten bize onay geldi. Stadyumun devri için yazışmayı başlatıyoruz dedik. Biz bunu dedikten sonra bize ‘Aman ha yapmayın. Biz bakanlıkla görüşüyoruz, bakanlık işlemleri bittikten sonra bize devredin’ dediler. Bu devir işlemlerini kendileri askıya aldılar.”

“TABİ ALACAĞIZ! SİZE Mİ SORACAĞIZ”

Stadyumun reklam gelirlerine değinen İnanç, “Reklam gelirlerinden bahsettiler. Ben kendilerine söyledim. Biz bakkal dükkanı işletmiyoruz, biz kamu kurumu yönetiyoruz. Burada biz kanun, mevzuat, yasa var. Siz bir protokolle bunu belediye devrettiğimiz durumunda bir madde koyup reklam gelirleri Büyükşehir Belediyesine devrettiğimiz anda bu bizim uhdemizden çıkar size gelir, siz de burada istediğiniz reklam gelirleri elde edebilirsiniz. Ancak aksi durumda stadyumu bizim uhdemizde olduğu müddetçe siz bir tek reklam geliri alamazsınız. Bu yasa gereği olan bir şeydir. Buna rağmen kendileri işadamlarıyla görüştüklerini ve reklam için katkı alacaklarını söyledi. İşletme şube müdürlüğümüze talimat verdim en alt seviyeden reklam geliri alın dedim. Biz resmiyetten bu şekilde gelirimizi alacağız, siz işadamından ne kadara anlaşıyorsanız anlaşın dedik. Biz bunun için teşekkür beklerken, reklam gelirlerini aldılar dediler. Tabi alacağız. Size mi soracağız?” Şeklinde konuştu.

İNANÇ: AKIL İŞİ DEĞİLDİR

Yapımı devam eden tribünlerle ilgili açıklamalarda bulunan İnanç şunları söyledi: “Biz ihale Ankara’dan yapılacak demişiz. Yalan. Biz böyle bir şey söylemedik. İhaleyi biz yapıyoruz. Fakat bu işi sayın valimiz ve genel müdürlüğümüzün yetkililerinin görüşmesi sonucundan, genel müdürlüğün daha önce çalıştığı firmalara davetiye gönderdik. Kendileri müteahhitlik yaptıklarını söylediler. Geçmişte belki birilerinin alışık olduğu ihale şeklini biz yapmadık. Davetiye usulü de olsa keşif bedeli üzerinden ihale vermeyip, yaklaşık yüzde 20’lik kırımla bir firmaya ihale verdik. Firma yaşanan sıkıntılarından dolayı gecikme yaşamıştır. Bu doğru. Ancak neden ihaleyi fesih etmediniz diyor. Tekrar ediyorum. Biz şirket yönetmiyoruz. Burada bir kanun, mevzuat var. Maliyeti çıkaran, ihale sürecini belirleyen Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü teknik ekibidir. Verilen süre bitmemiş. Bir müteahhittin yasal süresi bitmeden siz ihaleyi nasıl fesih edersiniz. Böyle bir talepte bulunmak akıl işi değildir.”

“BUNUN YOLU BAŞKADIR”

“Tribün yıkılırsa tek sorumlusu Gençlik Spor İl Müdürüdür” iddialarına yanıt veren İnanç, “Bu söylem hedef göstermektir. Program tamamen benim üzerime kurgulanmış, siz bir akrabanızı veya yakınızı burada il müdürü olarak görmek isteyebilirsiniz. Bunun yolu başkadır. Siz bu ilin ne milletvekili ne valisi ne bakanısınız. Benim hesap vereceğim merciler bellidir. Varsa böyle bir istek ve arzunuz. Bir yakınınızı buraya müdür yapmak, bununla ilgili çabanızı verirsiniz. Ama bunu benim özlük yaklarıma hakaret ederek, kişilik haklarımı taciz ederek yapamazsınız. Konuşmamın başında söylemem gereken bir şeyi tekrar yenilemek istiyorum.” Diye konuştu.

İNANÇ: HUKUKİ İŞLEMLER BAŞLADI

Hukuki işlemleri başladığını anlatan İnanç, “Bu söylemlerin ve iddiaların tamamının hesabı biz hukuk devletinde yaşıyoruz ve yargı önünde verilecek. Sabah itibariyle avukatımıza talimatımızı verdik. Gerekli işlemler başladı, bundan sonraki süreç yargı da devam edecek. Bu iddialar böyle kükreyerek insanların haklarına, hürriyetlerine hakaret ederek, aşağılayarak kimse yapma hürriyetine sahip değil. Herkes bunun hesabını yargı önünde verecek. ‘Tribün yıkılırsa sorumlusu Nevzat İnanç’tır. Diyor. Şu an Futbol Federasyonu Bölge Müdürümüz aramızda, il spor güvenlik kurulu vardır. İl spor güvenlik kuruluna Vali Yardımcımız başkanlık eder. Gençlik İl Müdürlüğü’nden bir temsilci, Amatör Spor Kulüpler Federasyonu’ndan, Futbol Federasyonu Bölge Müdürlüğü’nden, Kulüpten, Emniyet’ten ve ilgili Çevre Şehircilik Müdürlüğü’nden vs. İlgili kurumların temsilcilerinden oluşan bir İl Spor Güvenlik kurulu vardır. O ilde o sezon oynanacak, profesyonel lig müsabakalarının oynanıp, oynanamayacağını buna uygun sahanın, tribünlerin ve her şeyi ile soyunma odalarıyla, çizgileriyle standartlarıyla o müsabakaya uygun olup olmadığına İl Spor Güvenlik Kurulu karar verir. Gençlik Spor İl Müdürü Nevzat İnanç değil.  İl Spor Güvenlik Kurulu da tribünlerin fiziki yapısıyla ilgili uygunluğu Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü’nün teknik ekipleri vermiş oldukları rapor doğrultusunda verir. Ben İnşaat Mühendisi değilim, statikçi de değilim, tribünle ilgili rapor verme yetkisine de sahip değilim. Dolasıyla bu işleri bilmeden, birilerinin gazına gelerek bu şekilde asılsız ve astarsız, mesnetsiz iddialarla şahsım hedef alınmıştır, kişisel bir programa dönmüştür.” İfadelerini kullandı.

EROKSPOR MAÇINI KAÇ KİŞİ İZLEDİ?

Tribünlerle ilgili verilen rakamlara değinen İnanç şunları söyledi: “Tribünlerle ilgili rakamlar veriliyor. Rakamlar havada uçuşuyor. Erokspor maçın da biletli seyirci sayımız 2 bin 708 kişi, bir önceki Kemerspor maçında biletli seyirci sayımız 2 bin 49 kişi, kendileri Federasyona 3 bin 500 kişi olarak bildirmişler. Kapıdaki bu bütün kontrolleri yapan Güvenlik Şirketi de kendisine aittir. Siz bilet satışı 2 bin 708 olan tribüne neden o zaman fazla seyirci alıyorsunuz, almayacaksınız. O güvenliği boşuna mı, koyuyorsunuz oraya, siz gizli gizli insanları içeriye alıyorsanız bunun hesabını siz vereceksiniz, başkası değil.”

İNANÇ: KAMUOYUNUN TAKDİRİNE BIRAKIYORUM

 

Gençlik Spor İl Müdürlüğü tarafından gelirlerin alındığına yönelik iddialarla ilgili İnanç şöyle konuştu: “15-20 trilyonların yönetildiği bir profesyonel takımın hepsi gelmiş, Gençlik Spor İl Müdürlüğü’nün emekçilerinin aldığı 70 liraya bağlanmış ve bu 70 liradan İl Müdürü yolsuzlukla suçlanıyor, hırsızlıkla suçlanıyor. Yine emekçileri aldığı 70 lirası sorgulanırken, Gençlik Spor İl Müdürlüğü bizim paramıza el koyuyor. Gündem değiştirme çabalarından vazgeçecekler. Takıma dönüp bakacaklar, takım iyi gidiyor. Bu takım ne Nevzat’ın ne Ahmet’in, Mehmet’in babasının malı değil, bu Van’ın ve bu taraftarın takımıdır. Bugün biz varız yarın yokuz, bu takım ama hep var olacaktır.  Bu takıma bugün zarar verecek bu tür gündemler oluşturmak yerine bu takıma bundan sonraki süreci daha iyi nasıl atlatacağını hesabını hep beraber yapmamız lazım. Bunun istişaresini yapmamız lazım. Biz bugün bunları mı yapmamız gerekiyordu. Kanun gereği bütün stadyum gelirlerinde eğer biz stadyumu Belediye’ye devretmemişsek, kulübe kiralamamışsak stadyum bizim ukdemizdeyse kanun gereği seyirci gelirlerinin yüzde 18’i Spor Genel Müdürlüğü’nün payıdır. Bu benim verdiğim veya koyduğum bir kanun değildir. Kanun koyucu ben değilim, kanun bunu emrediyor. Ve yine yüzde 7’si 4629 sayılı yasa kanun gereği Federasyonların payıdır. Federasyonların fon payını bu 4629 sayılı yasa bana emrediyor. Ben bunu kendimden üretmiyorum ki, ‘Bunları neye kesiyorsun’ diyor. Devlet’in kes dediği parayı, neden kesiyorsun diye hesap soruyor. Toplam da çok yüksek bir rakam olmasına rağmen biz çok cüzi bir rakamla 350 TL her maçta diğer giderlere para kesiyoruz. Nedir işte boya, elektrik, doğalgaz ve su gibi giderler, normal de hepsine süzme sayaç koyup tek tek bunların faturaları karşılığında para almamız lazım. Koca stadyum, bütün bunların kesintisi hepsini toplarsak 4-5 bin lira para ediyor. Şimdi bütün Vanspor, gündemi bırakıp geldi 70 TL’lik harçlarla, 4-5 bin liralık Gençlik Spor Müdürlüğü’nün kesintisini mi konuluyor. Ben bütün bunları değerli kamuoyumuzun takdirine bırakıyorum.” ifadelerini kullandı.

Kategori:
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal

KATEGORİ HABERLERİ

-