loader
Sokak Köpekleri Büyükşehir Belediyesi Kontrolünde Sokak Köpekleri Büyükşehir Belediyesi Kontrolünde

Haber Merkezi

Van Büyükşehir Belediyesi, kent merkezi ve Yüzüncü Yıl Üniversitesinde bulunan sokak köpeklerini yasa gereği toplayıp, Hayvan Bakım ve Rehabilitasyon merkezinde rehabilite ettikten sonra doğal ortamına bırakıyor.

Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı Hayvan Bakım ve Rehabilitasyon merkezi ekipleri sokak köpeklerine yönelik yürütülen çalışmalar kapsamında, küpeleme işlemlerine devam ediyor.

Belediye ekiplerince, Yüzüncü Yıl Üniversitesi yerleşkesi alanında her gün düzenli olarak takip edilen köpekler, mama ihtiyaçlarının yanı sıra yakın gözlem altında tutularak gerekli tedavileri de yapılıyor. Büyükşehir Belediyesi Hayvan Nakil aracı ile Hayvan Bakım ve Rehabilitasyon merkezine götürülen köpekler buradaki gerekli tedavi, kısırlaştırma ve aşılamaları tamamlandıktan sonra doğal ortamına bırakılıyor.

Ekiplerin her gün sahada olduklarını ifade eden Büyükşehir Belediyesi Veteriner Hekimi Şah İsmail Bilge, ‘‘Sokak hayvanları ile ilgili her türlü ihbar, şikayet anında kayıt altına alınarak değerlendiriliyor. Yine üniversite civarında saldırgan köpeklerin olduğu şikâyeti üzerine ekiplerimiz küpesiz sokak köpeklerini toplayıp bakım merkezimize götürecek. Burada sokak köpeklerimizin titizlikle gerekli tedavileri yapılacak. Bunun yanında kısırlaştırma ve aşılama çalışmalarımızı da uygulayıp küpeledikten sonra yeniden doğal yaşam alanlarına bırakacağız. Üniversitemiz çevresi tamamen açık bir alanda olduğu için sokak köpekleri tarafından uğrak nokta oluyor. Bizim amacımız küpesiz köpek sayısını en aza indirgemektir. Saldırgan mizaçlı hayvanlar da toplanıp, hayvan barınağımız da yeniden tedavi altına alınıyor. Sokaklara bırakılan hayvanlara vatandaşların sahip çıkmasını, korumasını da rica ediyoruz’’ dedi

Büyükşehir Belediyesinin sokak hayvanlarına verdiği önemden dolayı teşekkür eden Yüzüncü Yıl Üniversitesi öğrencisi Melik Şah Kaya ise, ‘‘Dışarından gelen köpeklerin içerisinde illa ki yabaniler de vardır. Fakat Kampus içerisinde ki köpeklerin kesinlikle saldırgan olmadığını belirtmek istiyoruz. Bu noktada Büyükşehir Belediyesi kontrollerini sıklıkla gerçekleştiriyor. Yabani köpeklerin kampus içerisine girememesi noktasında gerekli çalışmanın yapılmasını da uzun bir süredir dile getiriyoruz. Köpekler bazen birbirleri ile oyun amaçlı veya iletişim amaçlı havladıklarında insanlarımız tarafından saldıracak korkusu yaşanıyor. Öyle bir şey bu güne kadar yaşanmadı, yaşanacağını da düşünmüyorum. Zaten gerekli aşıları ve tedavileri Büyükşehir Belediyesinin kontrolü altındadır’’ ifadelerini kullandı.

Kategori:
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal

KATEGORİ HABERLERİ

-