loader
FETÖ yargısı tarafından verilen tüm cezalar tekrar gözden geçirilmelidir FETÖ yargısı tarafından verilen tüm cezalar tekrar gözden geçirilmelidir

HÜDA PAR yetkililerine verilen cezalarla ilgili konuşan Akıncılar Derneği Onursal Başkanı Mehmet Şahin, "FETÖ yargısı tarafından verilen tüm cezalar tekrar gözden geçirilmelidir." dedi.

Yargıtay'ın, FETÖ tarafından kurulan kumpas davasında, HÜDA PAR Genel Başkan Yardımcılarından Sait Şahin, M. Bahattin Temel ve Gazeteci Fikret Gültekin hakkında verilen 6 yıl 3 aylık cezaya STK’lardan tepkiler gelmeye devam ediyor.

HÜDA PAR Yetkililerinin FETÖ kumpasları sonucunda aldıkları cezalara tepki gösteren Akıncılar Derneği Onursal Başkanı Mehmet Şahin, İLKHA’ya önemli değerlendirmelerde bulundu.

FETÖ yargısı tarafından cezalandırılan tüm mağdurların yeniden yargılanmaları gerektiğini belirten Şahin, "İlkesel anlamda şunu söylemek isterim. Bir kere artık mevcut iktidar FETÖ üyesi olan emniyet mensubu, hâkim, savcıların açtığı dava dosyaları neticesiyle ceza almış veya ceza alma sürecinde olan bütün davaların tekrar gözden geçirilmesi lazım. Çünkü burada büyük mağduriyetler yaşanıyor ve yaşanan mağduriyetler can sıkıcı boyuta gelmiş durumdadır." diye konuştu

"Verilen kararlar adil olabilecek vicdan sahibi hâkim ve savcılar tarafından yeniden incelenmelidir"

HÜDA PAR yöneticisi olan bu arkadaşlar açıkça siyaset yapan, herhangi bir illegal çalışmaları olamayan insanlardır," diyen Şahin, açıklamasında şu ifadelere yer verdi;

"Sayın HÜDA PAR Genel Başkanının yaptığı açıklamada bu davalara bakan hâkim ve savcıların sicil numaralarını vererek, FETÖ davasından yargılandıklarını, açığa alındıklarını, hüküm giydiklerini ya da yurtdışına gittiklerini açıkça beyan ediyor. Dolayısıyla karşımızda böyle bir örgütün açmış oldukları davalar ve verdikleri hükümler, hukuka inanan ve adil yargılama yapabilecek olan vicdan sahibi hâkim ve savcılar tarafından tekrar incelenmesi, yeniden adil bir şekilde yargılanmaları lazım.  Aksi takdirde arkadaşlarımızın başına gelen bu hadise yarın öbür gün başka insanların da başına gelebilir. FETÖ hâkim ve savcıları tarafından açılan dosyalarla başkaları da mağdur edilebilir. Hükümetin bu işe el atması lazım."

"Bu davalar yeniden görülmediği takdirde bu tür mağduriyetleri yaşamaya devam edeceğiz"

Yapılan hukuksuzluklar ile ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan’a da seslenen Şahin, "Özellikle Sayın Cumhurbaşkanına buradan seslenmek istiyorum. Bir STK olarak FETÖ den mağdur olan biri olarak diyoruz ki FETÖ’ ye mensup olan emniyet görevlileri, hâkim ve savcıların açmış oldukları dosyalar, yaptıkları yargılamalar neticesinde cezaevine atılan kişilerin mağduriyetinin giderilmesi lazım. Bir kere FETÖ mensupları tarafından yargılanmış olmaları, onlar tarafından soruşturulmaların takip edilmesi bile bu davalar hakkında hepimizin kafasında bir şüphe oluşturuyor. Kamuoyu vicdanı bu durumdan rahatsız. Bu verilen cezalardan emin değiliz. Bu insanların suç işleyip işlemediğini bilmiyoruz. Bunun açık bir şekilde ortaya çıkması için bu tür davaların hükümet tarafından çözüme kavuşturulması lazım. Bu davalar yeniden görülmediği takdirde bu tür mağduriyetleri yaşamaya devam edeceğiz." dedi. (Nizamettin Aşkın- İLKHA)

Kategori:
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal

KATEGORİ HABERLERİ

-