loader
Advert
Van'da Enflasyonla Mücadele Toplantısı Van'da Enflasyonla Mücadele Toplantısı


Yunus Tuğrul/Vanolay
Van Ticaret ve Sanayi Odası (Van TSO) tarafından ‘Enflasyonla Mücadele Programı’ yapıldı.
Van Ticaret ve Sanayi Odası (Van TSO) Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Takva, ‘Enflasyonla Mücadele Programı'nı son derece önemli bulduklarını söyleyerek, alınması gereken tedbirleri basınla paylaştı.
Van Ticaret ve Sanayi Odası (Van TSO) toplantı salonunda yapılan basın toplantısında bir açıklama yapan Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Takva, Van olarak Enflasyonla Mücadele Programını son derece önemli buluyor ve destekliyoruz, dedi.
Fiyat istikrarı makroekonominin durumunu yansıtan en önemli göstergelerden biri olduğunu belirten Takva, “Türkiye 2002’den sonra mali ve siyasi istikrarla birlikte fiyat istikrarı konusunda da çarpıcı bir iyileşme elde etmiş, enflasyonun tek haneli seviyelere düşmesi sağlanmıştır. Son dönemde döviz kurlarında yaşanan olağandışı hareketlerin de etkisiyle enflasyon oranı yeniden çift haneler çıkmıştır. Artan enflasyon hem alım gücü düşen vatandaşlarımızı, hem de artan girdi maliyetleri ve faizler nedeniyle firmalarımızı olumsuz etkilemektedir. Tüm bu sıkıntıları aşmak için, Hazine ve Maliye Bakanlığımız tarafından hazırlanan ve Bakanımız Sayın Berat Albayrak’ın liderliğinde başlatılan Enflasyonla Mücadele Programını son derece önemli buluyor ve destekliyoruz. Zira enflasyonla mücadeleyi ne tek başına kamu, ne de tek başına özel sektör yapabilir. Sorumluluk ve görev hepimizindir.” İfadelerini kullandı.
Enflasyonla mücadelenin aynı zamanda işsizlikle, yüksek faizle ve artan girdi maliyetleriyle mücadele olduğunu ifade eden Takva, “Türk özel sektörü, devletimizle birlikte topyekûn bir duruş sergileyerek, elini taşın altına koymaktadır. Bu çerçevede TOBB ve Odalar-Borsalar, her milli konuda olduğu gibi bu konuda da ülke çapında ortak bir dayanışma içindedir. 81 il ve 160 ilçede Odalarımız ve Borsalarımız Enflasyonla Mücadeleyi sahiplenmekte ve firmalarımızın en geniş şekilde katılımı için çalışma başlatmaktadır. Bu noktada özellikle vurgulamak isteriz ki, bu mücadeleye toplumun tüm kesimleri ne kadar güçlü destek olursa, etkisi de o kadar büyük olur. Reel sektörden finans sektörüne, kamudan vatandaşlarımıza kadar, tüm Türkiye olarak aynı hedefe kenetlenmeliyiz. Hepimiz tek yürek ve tek ses olursak, enflasyonla mücadelede de netice alacağımıza eminiz.” Dedi.
Hem firmaların hem de milletin, enflasyonla topyekûn mücadeleye en geniş şekilde katılacaklarına inançlarını tam olduğunu belirten Takva, “Biz de, Van Ticaret ve Sanayi Odası olarak siz değerli basın mensuplarımız kanalıyla, tüm üyelerimizin desteğini ve bu kampanyaya katılımlarını rica ediyor ve bekliyoruz.  İnanıyorum ki, Van ili olarak gereken fedakârlığı gösterip, ülkemiz ve milletimiz için başlatılan bu iktisadi mücadele de en ön cephede yer alacağız. Kamu ve özel sektör arasındaki bu güçlü koordinasyon ve istişareyle, içinden geçtiğimiz bu zorlu süreci de geride bırakacağız.” Diye konuştu.
Van’da enflasyonla mücadeleye destek veren firmalara değinen Takva, “Üreticisi olan ve Ulusal bazda faaliyet gösteren 300’e yakın firma Van ile bağlantısı olduğunu düşündüğümüz ve burada distribütörü, dağıtımcısı veya bayisi olan firma enflasyonlamücadele.org.tr adresinden kendi taahhütnamelerini belirlemek suretiyle gereken desteği sağlıyorlar. Gerekli indirimleri en yüzde 10 indirim uygulayarak Van’dan da neredeyse birçok firma bu sürece dâhil oluyor. Onlara da bu duyarlılıklarından dolayı çok teşekkür ediyorum.” Dedi.
Bundan sonraki süreci oda ve kent olarak nasıl yürüteceklerini ifade eden Takva, “Meslek Komitemiz, Meclisimiz, Yönetimi Kurulu Toplantılarımız da kampanya hakkında bilgilendirmeler yapacağız. Kampanya’nın üyelerimize duyurulması konusunda ilk adımı bugün atıyoruz. Üyelerimizde bu konuda farkındalık ve duyarlılık yaratacağız. Kampanya görsellerini elektronik ortamda ve bastırarak üyelere ileteceğiz. Görselleri kullanan üyelerin işyerlerini sürece dâhil edeceğiz. Onların bilinirliliğini artıracağız. Yine üyelerimize yönelik ulusal ve yerel basında çıkan haberleri arşivleme konusunda bir çalışma başlatacağız. Üyelerimize sosyal medya hesaplarında yapılan bilgilendirme metinleri ve kullanılan görsellere ilişkin kayıt tutmaları yönünde uyarıda ve bilgilendirmede bulunacağız. İndirim gerçekleştiren üyelere önümüzdeki süreçlerde ödülle taltif edilmesi konusunda bir çalışma başlatacağız. Aynı zamanda birliğimizden ve Organize Sanayi Bölgemizden de rica ediyoruz. Yine kampanya konusunda hazırlanan tüm arşiv belgeleri ve dokümanların tamamı her hafta derlenerek üst birliğimizle paylaşılacak.” İfadelerini kullandı.
Van TSO’da enflasyonla mücadele kapsamında düzenlenen toplantıya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (ESOB) Yönetim Kurulu Başkanı İsa Berge ve Van Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Aslan da katıldı.

Kategori:
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal

KATEGORİ HABERLERİ

-